تاریخ درج : پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۰
تاپایان امسال تغسیل تدفین اموات در دارالرحمه شیراز تعطیل می شود
اجرای باغ مزار مشاهیر و مفاخر در مجاروت درالسلام
 
 اجرای باغ مزار مشاهیر و مفاخر در مجاروت درالسلام

غلامرضا شریف رئیس سازمان مدیریت آرامستانهای شهرداری شیراز در گفت وگو  باخبر نگاران گفت: در حال حاضر ۴۶ آرامستان ثبت شده در شیراز وجود دارد که از این تعداد ۳۳ آرامستان از جمله ارامستانهای محله ای هنوز فعال هستند.
غلامرضا شریف با اشاره به تکمیل ظرفیت دارالرحمه شیراز بعنوان بزرگترین آرامستان این شهر  افزود: امروز در معابر دارالرحمه نیز شاهد دفن متوفیان در قبرهای چند طبقه هستیم که با توجه به تکمیل ظرفیت  ، اجازه دفن اموات در معابر دارالرحمه را نمی‌دهیم چرا که با بسته شدن مسیرهای دسترسی، تردد خانواده های متوفیان و افراد کم توان  برای زیارت قبور  با مشکل مواجه میشود .
وی  اشاره به ظرفیت های ارامستان بهشت احمدی و اینکه صد هکتار از مساحت سایت فضای سبز است  گفت: با توجه به نیاز شهر در حال حاضر سایت آرامستان بهشت احمدی با ۴۶۶هکتار وسعت  اماده انتقال و دفن اموات است تا کنون ۸ هزار مورد از اموات در این آرامستان دفن شده اند .
 شریف در خصوص ظرفیت این آرامستان نیز گفت: آغاز دفن اموات در ارامستان  دارالرحمه شیراز با ۴۲هکتار وسعت از سال ۴۶ دفن آغاز شد و تا به امروز به مدت ۵۴سال در حال خدمات رسانی  به شهروندان ودفن اموات است
 ریس سازمان آرامستان ها با بیان اینکه  آرامستان بهشت احمدی مجهز به بهترین امکانات مورد نیاز است از جمله  بزرگترین سردخانه کشور و مجهز به  سنسور است  تصریح کرد: مجهز بودن به سنسورمعنی آن است که ابتدا اموات به سرخانه اولیه منتقل میشوند که در صورت  داشتن علایم حیاتی  به سرعت مسولین سایت اطلاع  داده می شود، همچنین غسالخانه مدرن ،محل برگزاری نماز و سایر بخشهای مورد نیاز از جمله امکانات این سایت است که آماده  خدمات دهی است.
 شریف اضافه کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های این سایت استفاده از تکنولوژی روز است که در آینده نزدیک و حتی نزدیکان افراد می‌ توانند از راه دور و از طریق شبکه مجازی در مراسم حضور داشته باشند.
 او با بیان اینکه پایانه حمل متوفیان ،ایستگاهای رفاهی ،ایجاد خط اتوبوس از پایانه شهرک سعدی تا آرامستان از دیگر امکانات آرامستان بهشت احمدی است.
وی با اشاره به آغاز روزشمار تعطیلی ارایه خدمات در دارالرحمه شیراز گفت:با توجه به تکمیل ظرفیت دارالرحمه و‌اغاز فرایند انتقال به آرامستان جدید از ۲۹اسفند همه خدمات تغسیل و تکفین در دارالرحمه  مگر در شرایط بحرانی تعطیل میشود  و دیگر اجازه دفن در معابر عمومی این ارامستان ها را  را نمی‌دهیم .
وی از در نظرگرفتن قطعه شهدا و دفن دو شهید گمنام در ارامستان بهشت احمدی خر داد و ادامه داد: تا آخر فروردین طبقه اول  قبور در ارمستان بهشت احمدی رایگان است اما بعد از این زمان باید برای خرید قبور هزینه پرداخت کرد
 شریف همچنین از کاشت درختان در محوطه فضای سبز سایت بهشت احمدی نیز به یاد اموات  توسط بازماندگان صحبت کرد و گفت:کاشت درخت و درخچه در بخش فضای سبز سایت مجاز است .
شریف از تکمیل  لایحه ساماندهی آرامستان‌های محله ای و بررسی آن  در کمیسیون خدمات شهری خبر داد و گفت: همه ارامستانهای محلی  دارای  هیات امنا  هستند و تصمیم ها بصورت هیآت امنایی گرفته می شوذ تصویب سریعتر این لایحه  به نفع شهر است
وی همچنین از اختصاص  بن بست شماره چهار آرامستان دارالسلام (فضای خالی بین دو آرامستان) را به عنوان «باغ مزار مشاهیر و مفاخر شیراز»  خبر داد و گفت: طبق تصویب این طرح در شورای شهر و خاکسپاری بر مبنای آیین‌نامه باغ مزار مشاهیر و مفاخر شیراز در این مکان انجام پذیرد
شریف در بخش دیگری از صحبت های  از خیریانی صحبت کرد که با اختصاص مبالغی  هزینه کفن یا خرید قبر افراد بی بضاعت را متقبل میشوند و افزود: به عنوان مثال یکی از خیرین هزینه ۱۵۰کفن   را  که بازماندگان انها توانایی مالی نداشتند را متقبل شده است

نظرسنجی لینک فاوا
نظرسنجی
آیا مایل به بازدید از آرامستان بهشت احمدی و آشنایی با فضای آرامستان و خدمات آن می باشید؟
نظرسنجی لینک فاوا
لینک های مرتبط

پیوندها
آمار بازدید سایت

بازدید امروز ۱۱
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۷ نفر
کل بازدیدکنندگان ۱۶۱۴۰۴ نفر
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان آرامستان ها شهرداری شیراز می باشد