فرایند دفن اموات عادی و یا مبتلا به کرونا در شیراز

.


دستورالعمل زیر به منظور ساماندهی صدور جواز دفن برای افرادی که در بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور فوت می کنند تنظیم شده است.

1- در مواردی که فردی در بیمارستان فوت می کند و یا به صورت فوت شده به بیمارستان و مراکز درمانی منتقل می شود؛ جسد وی ابتدا توسط پزشک معالج و یا سایر پزشکان مراکز درمانی بررسی شده و چنانچه علت مرگ مشخص بوده، جرمی مطرح نباشد و مرگ به دلیل موارد 19 گانه ذکر شده در پشت گواهی فوت وزارت بهداشت نباشد، گواهی فوت و جواز دفن را صادر می نماید.

2- در فوت هایی که مربوط به بندهای 1 ، 2 ، 3 ، 4 ، 6 ، 7 ، 9 ، 10 ، 12 ، 13 ، 14 ، 17 و 18 از موارد 19 گانه می باشد؛ لازم است مقام ذی صلاح بیمارستان، بستگان متوفی را برای طی مراحل قانونی جهت ارسال جسد به پزشکی قانونی راهنمایی نماید.

3- در فوت هایی که مربوط به بندهای 5 ، 8 ، 11 ، 15 ، 16 و 19 ، از موارد 19 گانه می باشد؛ کادر پزشکی مرکز درمانی با دادپزشکان سازمان پزشکی قانونی کشور تماس می گیرند (دادپزشکان هر استان و شماره تلفن ایشان از طرف اداره کل پزشکی قانونی آن استان اعلام می شود). دادپزشکان ضمن کسب اطلاع در مورد جسد، به ارایه مشاوره به پزشک آن مرکز می پردازند و چنانچه نیاز به ارسال جسد به پزشکی قانونی باشد طبق بند 2 اعلام می شود. در غیر این صورت دادپزشک به بیمارستان مراجعه و ضمن مصاحبه با بستگان و بررسی پرونده پزشکی و معاینه جسد بر اساس شرایط زیر اقدام می نماید.

 3-1- در موارد زیر با تشخیص دادپزشک و برای بررسی بیش تر، جسد باید به پزشکی قانونی منتقل شود؛

3-1-1- اجسادی که نیاز است از آن ها نمونه برداری به عمل آید.

3-1-2- در مواردی که قصور پزشکی مطرح است.

3-1-3- در هر موردی که امکان صدور جواز دفن در محل مقدور نباشد؛ موضوع ضرورت ارسال جسد به پزشکی قانونی را در پرونده بیمارستانی درج می نماید. مرکز درمانی نیز بستگان متوفی را جهت طی مراحل قانونی، به منظور ارسال جسد به پزشکی قانونی راهنمایی می نمایند و جسد همراه با نامه مراجع قضایی و یا انتظامی، فرم تکمیل شده مرکز درمانی و نظریه دادپزشک، به پزشکی قانونی ارسال می شود.

3-2- در مواردی که دادپزشک علت فوت را طبیعی تشخیص دهد، تعرفه دادپزشک را اخذ کرده و سپس جواز دفن را در برگ های جواز دفن وزارت بهداشت و درمان، صادر نموده و با مهر نظام پزشکی خود آن را مهمور می نماید.

3-3- در مواردی که علت مرگ مرتبط با بندهای 5 ، 8 ، 11 ، 15 ، 16 و 19 ، از موارد 19 گانه می باشد؛ در صورتی که علت فوت کاملاً واضح بوده و قصور درمانی نیز مطرح نباشد دادپزشک بستگان متوفی را جهت طی مراحل قانونی (اخذ نامه قضایی یا انتظامی، پرداخت تعرفه خاص پزشکی قانونی و تشکیل پرونده در پزشکی قانونی)، راهنمایی می نماید ولی نیازی به ارسال جسد به پزشکی قانونی نمی باشد. در این موارد دادپزشک ضمن اخذ تعرفه خاص دادپزشک، جوازدفن را صادر کرده به همراهان متوفی تحویل می دهد و نسبت به ارسال شرح معاینه جسد به مراجع قضایی اقدام می گردد.

4- تعرفه خدمات دادپزک و پزشکی قانونی مطرح شده در این دستورالعمل برای هر استان، توسط مراجع ذی صلاح در ابتدای هر سال تعیین می شود.

5- پزشکان و مسؤولان مراکز درمانی موظفند همکاری لازم با دادپزشک داشته باشند و مدارک و پرونده بیمار را در صورت نیاز جهت مطالعه در اختیار وی قرار دهند.

 

منبع: نامه شماره پ / 111455 مورخ 94/10/16 مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس


 


منبع : سازمان آرامستان ها
۷۷۱۸
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است

نظرسنجی لینک فاوا
نظرسنجی
آیا مایل به بازدید از آرامستان بهشت احمدی و آشنایی با فضای آرامستان و خدمات آن می باشید؟
نظرسنجی لینک فاوا
لینک های مرتبط

پیوندها
آمار بازدید سایت

بازدید امروز ۱۰۱
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۳۹ نفر
کل بازدیدکنندگان ۱۷۹۷۴۴ نفر
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان آرامستان ها شهرداری شیراز می باشد